Zamówienie Nr Izp.271.19.2015 z dnia 2015-07-20 - Odpowiedzi na pytania dot. przetargu nieograniczonego pn. Wykonywanie bankowej obsługi budżetu miasta i jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Bielsk Podlaski w latach 2015-2017

Tytuł Odpowiedzi na pytania dot. przetargu nieograniczonego pn. Wykonywanie bankowej obsługi budżetu miasta i jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Bielsk Podlaski w latach 2015-2017
Numer Izp.271.19.2015
Data wydania 2015-07-20

Bielsk Podlaski, dnia 20 lipca 2015 r.

Izp.271.19.2015

Dotyczy: przetargu nieograniczonego pn. Wykonywanie bankowej obsługi budżetu miasta i jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Bielsk Podlaski w latach 2015-2017

 

ODPOWIEDZI NA PYTANIA

 

Pytanie 1: Ile wynosi przewidywane średniomiesięczne saldo na rachunkach bankowych w PLN?

Pytanie 2: Ile wynosi przewidywana średniomiesięczna ilość wpłat gotówkowych otwartych na rachunki jednostek (dot. rozdz. III pkt 3 SIWZ)?

Pytanie 3: Ile wynosi przewidywana średniomiesięczna ilość wypłat gotówkowych otwartych z rachunków jednostek (dot. rozdz. III pkt 4 SIWZ)?

Pytanie 4: Jaka jest średnia wartość pojedynczej wpłaty i wypłaty gotówkowej?

Ad.1, 2, 3, 4: Zamawiający nie może ujawnić ww. informacji ze względu na tajemnicę jednostki oraz na to, że są to finanse publiczne, a ich ujawnienie może spowodować ewentualne narażenie rachunków na ataki hakerskie, a także na niebezpieczeństwo osoby dokonujące wpłat i wypłat gotówkowych.

 

Pytanie 5: Prosimy o informację, jakiego rodzaju przedmioty oraz w jakiej ilości Zamawiający będzie przechowywał w ramach depozytu? Powyższe informacje niezbędne są do oszacowania rozmiaru skrytki depozytowej, którą należy udostępnić Zamawiającemu.

Ad.5: Zamawiający informuje, że korzystanie z depozytów będzie dotyczyło dokumentów o gabarytach kopert A4.

 

Pytanie 6: Nawiązując do zapisów § 2 ust. 5 Załącznika nr 3 do SIWZ prosimy o informację czy Zamawiający dopuszcza, żeby przelewy złożone po godz. 1400 mogły być realizowane również w tym samym dniu?

Ad.6: Zamawiający dopuszcza żeby przelewy złożone po godz.14:00 były realizowane również w tym samym dniu.

 

Pytanie 7: W przypadku negatywnej odpowiedzi na pyt. Nr 5, czy Zamawiający wyraża zgodę aby przelewy złożone przez Zamawiającego po godz. 1400 wskazywały przyszłą datę realizacji przelewu, co zapewni ich realizację w następnym dniu roboczym?

Ad.7: Nie dotyczy.

 

Pytanie 8: Prosimy o potwierdzenie, że nieodpłatne udostępnianie wyciągów bankowych jednostkom do godziny 1530, w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu dokonania operacji, o którym mowa w § 7 ust. 2 Załącznika nr 3 do SIWZ dotyczy wyciągów elektronicznych.

Ad.8: Zamawiający potwierdza, że nieodpłatne udostępnianie wyciągów bankowych jednostkom do godziny 15:30, w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu dokonania operacji dotyczy wyciągów elektronicznych.

 

Pytanie 9: Prosimy o informację, w jaki sposób zostanie wyliczona liczba punktów dla kryterium Cena w przypadku, gdy cena oferty badanej wyniesie 0,00 zł?

Ad.9: Zgodnie z zapisami rozdz. XIII pkt.4 SIWZ, kiedy kryterium Cena badanej oferty wyniesie 0,00zł, oferta otrzyma maksymalną ilość punktów.

 

Pytanie 10: Prosimy o potwierdzenie, że pomimo zmienności oprocentowania lokat O/N, trzydniowych i siedmiodniowych, stopa procentowa dla danej lokaty (z uwzględnieniem lokat obejmujących swym okresem przełom miesiąca) w całym okresie jej obowiązywania będzie stała.

Ad.10: Zamawiający potwierdza, że oprocentowanie lokaty w całym okresie jej obowiązywania będzie stałe, także w przypadku lokat obejmującym swym okresem przełom miesięcy.

 

Pytanie 11: W § 2 ust. 11 Załącznika nr 3 do SIWZ Zamawiający przewidział zapłatę kary w wysokości kwoty odsetek ustawowych za opóźnienie w realizacji dyspozycji rozliczeniowej, z przyczyn leżących po stronie Banku, naliczonych od dysponowanej kwoty, jednak nie mniej od kosztów poniesionych przez Zamawiającego, co nosi znamiona kary umownej. W sytuacji, gdy przedmiot świadczenia ma charakter pieniężny, brak jest podstaw stosowania kary umownej (zgodnie z art. 483 k.c. kara umowna może być zastrzeżona na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego). Opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego może powodować naliczenie odsetek z tego tytułu, a w razie zwłoki (opóźnienia, za które odpowiada zobowiązany) druga strona może żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych (art. 481 k.c.). W związku z powyższym prosimy o dokonanie odpowiedniej modyfikacji zapisów.

Ad.11: Zamawiający nie będzie modyfikował zapisu § 2 ust. 11 Załącznika nr 3 do SIWZ. Świadczenie Banku, o którym mowa w § 2 ma polegać na terminowej realizacji dyspozycji rozliczeniowych Zamawiającego (terminowym przekazywaniu pieniędzy Zamawiającego wskazanym przez niego podmiotom), a nie na wykonywaniu przez Bank zobowiązań pieniężnych na rzecz Zamawiającego (płaceniu Zamawiającemu). Jest zatem świadczeniem niepieniężnym i nie ma tutaj zastosowania art. 483 K.c. Przewidziany w tym zapisie sposób naliczania kary umownej sprowadza się do ustalenia tej  kary na poziomie odszkodowania za rzeczywistą szkodę.

 

Pytanie 12: W § 12 Załącznika nr 3 do SIWZ Zamawiający zastrzegł karę umowną w przypadku wypowiedzenia umowy przez bank, z przyczyn leżących po stronie banku w wysokości odsetek ustawowych od wartości zamówienia za okres od momentu wypowiedzenia do przewidywanego czasu jej obowiązywania. Wartością zamówienia ustalaną przez Zamawiającego, jest zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, w przypadku usług bankowych wartością zamówienia są opłaty, prowizje, odsetki i inne podobne świadczenia. Wartość ta służy przede wszystkim do dokonania przez Zamawiającego wyboru trybu postępowania o udzielenie zamówienia. Faktyczna wartość obsługi bankowej będzie zależna od ceny zaoferowanej przez wykonawcę i faktycznej ilości czynności podlegających opłacie. Brak jest, zatem uzasadnienia do naliczania kary umownej od wartości zamówienia, jak również za okres od momentu jej wypowiedzenia do przewidywanego czasu jej obowiązywania. W związku z powyższym proponujemy wpisanie do umowy konkretnej kwoty kary umownej, która nie będzie uzależniona od wartości zamówienia ani okresu obowiązywania umowy.

Ad.12: Zamawiający nie podziela rozumowania o braku w § 12 Załącznika nr 3 do SIWZ uzasadnienia do naliczania kary umownej od wartości zamówienia za okres od momentu wypowiedzenia umowy do przewidywanego czasu jej obowiązywania. Zamiarem Zamawiającego jest zminimalizowanie ryzyka i niedogodności związanych z rozwiązaniem przez Bank umowy przed terminem, na jaki została zawarta. Uwzględniając uwagę Banku odnośnie faktycznej wartości przedmiotu umowy Zamawiający uściśla powyższy zapis w następujący sposób zgodnie z modyfikacją SIWZ z dn. 20.07.2015 r.:

„§ 12. W przypadku wypowiedzenia umowy przez Bank, z przyczyn leżących po stronie Banku, Zamawiający naliczy karę umowną za przedwczesne rozwiązanie umowy w wysokości odsetek ustawowych od wartości zamówienia za okres od momentu wypowiedzenia do momentu zamierzonego czasu jej obowiązywania wyliczonego proporcjonalnie: z uwzględnieniem wypłaconego  Bankowi  wynagrodzenia   oraz   okresu pozostałego do końca umowy.”

 

Pytanie 13: Ponieważ zakres przedmiotu zamówienia nie obejmuje udzielenia kredytu, prosimy o usunięcie z § 11 Załącznika nr 3 do SIWZ niezasadnie przywołanego regulaminu kredytowania.

Ad.13: Zamawiający informuje, że dokonał modyfikacji zapisów §11 w Załączniku nr 3 do SIWZ w dniu 20.07.2015 r. poprzez usunięcie przywołanego regulaminu kredytowania.

 

Z. up. Burmistrza Miasta

Bożena Teresa Zwolińska

Z-ca Burmistrza

Metryka strony

Udostępniający: Ewa Nowicka

Wytwarzający/odpowiadający: Ewa Nowicka

Wprowadzający: Ewa Nowicka

Data wprowadzenia: 2015-07-20

Data modyfikacji: 2015-07-20

Opublikował: Mirosław Karolczak

Data publikacji: 2015-07-20