Zamówienie Nr Izp.341-36/10 z dnia 2010-11-23 - pytania i odpowiedzi w przetargu pn. Dostawa energii elektrycznej

Tytuł pytania i odpowiedzi w przetargu pn. Dostawa energii elektrycznej
Numer Izp.341-36/10
Data wydania 2010-11-23

Bielsk Podlaski, 23-11-2010r.

Izp.341-36/10

Dotyczy: przetargu pn: „Dostawa energii elektrycznej”.

Pytanie 1.

 

Prosimy o oddanie do projektu umowy następującego zapisu dotyczącego terminu spełnienia świadczenia: „rony określają, że terminem spełnienia świadczenia jest dzień wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy Wykonawcy”.

Pytanie 2.

W załączniku nr 6 do SIWZ w § 6 proponujemy wprowadzić zapisy:

1. Sprzedawca ma prawo do korygowania rozliczeń i wystawionych faktur.

2. Sprzedawca dokonuje korekty uprzednio wystawionych faktur VAT w szczególności w przypadku stwierdzenia:

a) nieprawidłowości w zainstalowaniu lub działaniu układu pomiarowo-rozliczeniowego,
b) przyjęcia do rozliczeń błędnych wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego lub odczytów niezgodnych ze wskazaniem układu pomiarowo-rozliczeniowego
c) przyjęcia do rozliczeń błędnych cen lub stawek opłat.

3. faktury korygujące mogą dotyczyć dowolnego okresu rozliczeniowego w okresie obowiązywania Umowy.

4. Faktura korygująca płatana będzie w terminie 14 dni od jej wystawienia.

 

Pytanie 3.

W § 6 wzoru umowy znajduje się stwierdzenie odnośnie terminu płatności „(…) 14 dni od dnia dostarczenia prawidłowo wystawionej faktury VAT do siedziby Zamawiającego”. Informujemy, iż termin płatności określony od dnia dostarczenia prawidłowo wystawionej faktury VAT przez Zamawiającego będzie oznaczał konieczność wysłania faktur za zwrotnym potwierdzeniem odbioru w celu dokładnego ustalenia terminu płatności i określenia czy zasadnym jest naliczanie karnych odsetek za jego niedotrzymanie. To z kolei negatywnie wpłynie na kalkulację cenową oferty. Dodatkowo zgodnie z art. 19 ust.13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z póź. zm.) w przypadku dostaw energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie. Pozostawienie zapisów zgodnie, z którymi faktury VAT będą płatne w terminie 14 dni od dnia dostarczenia faktury przez Zamawiającego będzie oznaczało każdorazową konieczność ingerencji Wykonawcy w automatycznie wykonywane operacje przez systemy rozliczeniowo-księgowe, które określają termin płatności od daty wystawienia faktury. Ponadto może zaistnieć sytuacja, w której potwierdzenie otrzymania przez Zamawiającego faktury za energię wpłynie do Wykonawcy już po złożeniu deklaracji podatkowych co spowoduje, iż zaistnieje niedopłata podatku VAT i konieczność do9konania stosownych korekt przedmiotowej deklaracji. Powyższe z kolie może zostać odebrane przez organy kontroli podatkowej jako celowe manipulowanie Wykonawcy terminami płatności i spowodować odpowiedzialność karno-skarbową Wykonawcy z tego tytułu. W związku z powyższym proponujemy wydłużenie terminu płatności i wprowadzenie zapisu: „faktura płatna będzie do 21 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenia dotyczy”.

Pytanie 4.

Uważamy. Że zapis w § 8 ust.3 a) „Umowa może być rozwiązana przez jedną ze Stron w trybie natychmiastowym (…)” wprowadza zbyt duże ryzyko po stronie Sprzedawcy. Proponujemy wprowadzić trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Pytanie 5.

Prosimy o dostosowanie pkt 7 podpunkt 6 SIWZ do zapisów wzoru umowy (§ 5 pkt 2). Uważamy, iż Sprzedawca nie powinien ponosić jednostronnie ryzyka zmiany przepisów obowiązującego prawa w zakresie obrotu energią elektryczną. Mając powyższe na uwadze zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości doprecyzowania zapisów pkt. 7 SIWZ i wprowadzenia zapisów pozwalających Wykonawcy w okresie obowiązywania umowy na zmianę cen jednostkowych w sytuacji:

a) zmiany przepisów prawa wpływających na koszt prowadzenia działalności w zakresie obrotu energią elektryczną, w tym przepisów prawa podatkowego, w szczególności przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

b) wydania wobec Wykonawcy decyzji administracyjnych wpływających na koszt prowadzenia działalności w zakresie obrotu energią elektryczną, w szczególności przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Pytanie 6.

Prosimy o wykreślenie ze wzoru umowy zapisu § 1 b) „dostarczenia energii elektrycznej zgodnie z warunkami Umowy”, za co odpowiedzialny jest właściwy OSD.

Pytanie 7.

Zwracamy się z prośbą o wykreślenie zapisu § 9 ust.1 ze wzoru umowy, gdyż po stronie Wykonawcy nie powinno leżeć doprowadzenie do zawarcia przez Zamawiającego z OSD umowy dystrybucyjnej.

 

 

 

Ad.1. Zamawiający nie wyraża zgody na wprowadzenie proponowanej zmiany.

Ad.2. Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi rozliczeń, Wykonawca ma prawo do korygowania wystawionych faktur, w związku z tym Zamawiający nie widzi potrzeby doprecyzowania zapisów w tym zakresie.

Ad.3. Zamawiający nie wyraża zgody na wydłużenie terminu płatności.

Ad.4. Zamawiający nie wyraża zgody na wprowadzenie proponowanej zmiany.

Ad.5. Zamawiający informuje, że zapis w pkt. 7 podpunkt 6 SIWZ dotyczy wyłącznie sposobu obliczenia ceny oferty, natomiast zapisy z wzoru umowy (§5 pkt. 2) mówią o wprowadzeniu zmian do umowy, który to zapis znajduje się w SIWZ w pkt. 10 (Istotne postanowienia umowy / Wzór umowy/ ppkt. 1 1).

Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów pkt. 7 SIWZ i wprowadzenie zapisów pozwalających Wykonawcy w okresie obowiązywania umowy na zmianę cen jednostkowych.

Ad.6. Przez wyrażenie „dostarczanie energii elektrycznej zgodnie z warunkami Umowy” Zamawiający rozumie sprzedaż energii a nie usługę przesyłu (dystrybucji), w związku z czym zapis w §1 b) z wzoru umowy nie zostanie wykreślony.

Ad.7. Zamawiający oczekuje od Wykonawcy doprowadzenia do zawarcia przez Zamawiającego z OSD umowy dystrybucyjnej, dlatego zapis ten pozostaje w treści wzoru umowy.

Z up. Burmistrza Miasta
Walentyna Szymczuk
Z-ca Burmistrza

Metryka strony

Udostępniający: Agnieszka Kalinowska Halina Szatyłowicz

Wytwarzający/odpowiadający: Agnieszka Kalinowska

Wprowadzający: Agnieszka Kalinowska

Data wprowadzenia: 2010-11-23

Data modyfikacji: 2010-11-23

Opublikował: Tomasz Nazaruk

Data publikacji: 2010-11-23