malzenstwo_kierownik
ZAWARCIE ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO PRZED KIEROWNIKIEM URZĘDU STANU CYWILNEGO
Miejsce załatwienia sprawy
Bielsk Podlaski ul. Kopernika 1, pokój nr 103.
Wymagane dokumenty
Zainteresowani składają na piśmie zapewnienie, że nie wiedzą o okolicznościach wyłączających zawarcie małżeństwa i składają:
zamierzający zawrzeć małżeństwo jest;
1. kawalerem, panną, rozwiedzionym, rozwiedzioną, wdowcem, wdową:
- dowód osobisty (do wglądu),
2. Jeżeli osoba zawierająca jest cudzoziemcem:
- dokument tożsamości (do wglądu),
- zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa z obywatelem polskim (wydane przez właściwy organ danego kraju – najczęściej urząd stanu cywilnego lub konsulat tego państwa) oraz odpisy z aktów stanu cywilnego w zależności od stanu cywilnego cudzoziemca wraz z ich tłumaczeniami na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Wnosi opłatę skarbową.
Jeżeli małżeństwo zawierane będzie przez pełnomocnika – postanowienia sądowe ustanawiające pełnomocnika (wydaje wydział rodzinny sądu rejonowego).
Gdzie odebrać formularze:
Bielsk Podlaski, ul. Kopernika 1, pok.103.
Opłaty:
Opłata skarbowa wnoszona w kasie Urzędu lub na rachunek Urzędu w wysokości:
a. 84 zł – za sporządzenie aktu małżeństwa.
b. 1000 zł – za ślub poza lokalem urzędu stanu cywilnego
Termin załatwienia sprawy (udzielenia odpowiedzi):
- Zgłoszenie wniosku o zamiarze zawarcia małżeństwa osoby zainteresowane dokonują osobiście u kierownika w wybranym przez zainteresowanych w urzędzie stanu cywilnego.
- Zawarcie małżeństwa następuje nie wcześniej niż po upływie miesiąca od dnia złożenia dokumentów w urzędzie stanu cywilnego.
- Wniosek można zgłosić na 6 miesięcy przed datą zawarcia małżeństwa.
- Na 2 dni przed ustaloną datą zawarcia małżeństwa zainteresowani zgłaszają świadków przedkładając kopię ich dowodów osobistych. Świadkiem na ślubie może być osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych.
Tryb odwoławczy:
Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia zapewnień, przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, powiadamia na piśmie osoby zainteresowane o odmowie przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński lub wydania zezwolenia na wcześniejszy termin ślubu. Osoba zainteresowana w ciągu 14 dni od daty otrzymania pisma od kierownika może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania tych czynności. Prawomocne postanowienie sądu wiąże kierownika urzędu stanu cywilnego.
Inne wskazówki, uwagi:
- W uzasadnionych sytuacjach zawarcie małżeństwa może nastąpić poza lokalem urzędu stanu cywilnego takich jak szpital lub areszt – osoba lub osoby nie mogą przybyć do lokalu urzędu.
- Na wniosek osób zamierzających zawrzeć małżeństwo, Kierownik USC przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zapewnia zachowanie uroczystej formy oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń.
Podstawa prawna:
Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r Kodeks rodzinny i opiekuńczy Dz.U. z 2019 poz.2086,
Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego Dz.U. 2014 poz. 1741 z późn. zm.,
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej Dz.U. 2019 poz. 100 z późn. zm.
Metryka strony