zbiorki_publ

WNIOSEK O WYDANIE POZWOLENIA NA ZBIÓRKĘ PUBLICZNĄ

Jakie dokumenty są potrzebne:
Podanie od stowarzyszenia lub organizacji posiadającej osobowość prawną, albo komitetu zorganizowanego dla przeprowadzenia zbiórki publicznej na określony cel (który nie jest przeciwny prawu oraz ze względu na interes publiczny, jest on godny poparcia)

Podstawa prawna:

  1. ustawa z dnia 15 marca 1933 roku o zbiórkach publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 732)
  2. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 listopada 2003 roku w sprawie sposobów przeprowadzenia zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami (Dz.U. nr 199, poz. 1947 z póź. zm.)

Opis procedury:
Wniosek powinien określać organizatora zbiorki oraz dane zawarte w § 9 wyżej cytowanego rozporządzenia.

Miejsce załatwienia sprawy:
Wniosek składa się w Biurze Podawczym Urzędu Miasta w godzinach pracy Urzędu.

Osoba odpowiedzialna:
Janusz Porycki – kierownik Referatu Spraw Obywatelskich

Termin załatwienia sprawy:
do 14 dni

Opłaty:

  1. za wydanie pozwolenia – 82 zł opłaty skarbowej (m.in.organizacje pożytku publicznego są zwolnione od opłaty skarbowej)

Tryb odwoławczy:
Odwołanie składa się w terminie 14 dni od daty jego otrzymania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, za pośrednictwem Burmistrza Miasta.

Dodatkowe informacje:
    Zbiórki publiczne mogą być prowadzone jedynie przez członków tej instytucji (organizacji), która pozwolenie otrzymała lub przez członków instytucji (organizacji) mającej cele pokrewne, albo przez osoby, przez tę organizację imiennie zaproszone. Osoby organizujące lub przeprowadzające zbiórkę nie mogą za swe czynności otrzymywać wynagrodzenia (art. 7 ust. 1 i 2 w/w ustawy).
    Każda osoba przeprowadzająca zbiórkę publiczną obowiązana jest posiadać legitymację (§ 8 w/w rozporządzenia).
    Przeprowadzający zbiórkę publiczną prowadzi dokumentację dotyczącą przebiegu akcji zbiórkowej w formie rejestru (zgodnie z § 10 w/w rozporządzenia), który zawiera następujące informacje: komu, kiedy i jakie cegiełki wartościowe zostały wydane; kiedy zbiórka została zakończona oraz sumę zebranych ofiar pieniężnych. Dane te powinny być potwierdzone podpisami osób przeprowadzających zbiórkę oraz odbierających zebrane ofiary. Dokumentację powyższą przechowuje się przez okres 2 lat od dnia zakończenia zbiórki.
    Jeżeli zbiórka prowadzona będzie niezgodnie z przepisami prawa, zezwolenie może być cofnięte, a zebrane środki przekazane na inny cel humanitarny (art. 10 w/w ustawy).
    Sprawozdanie całościowe z wyników zbiorki należy nadesłać Burmistrzowi Miasta najpóźniej w terminie jednego miesiąca od dnia jej zakończenia. Również w tym terminie organizator zobowiązany jest podać do publicznej wiadomości zawarte w sprawozdaniu wyniki zbiórki i sposób zużytkowania zebranych środków (art. 9 w/w ustawy).

    Zgodnie z § 12 cytowanego na wstępie rozporządzenia - publiczne ogłoszenie wyników zbiórki powinno zawierać:

  • nazwę i siedzibę przeprowadzającego zbiórkę publiczną,
  • nazwę organu oraz datę i numer pozwolenia,
  • sumę zebranych ofiar pieniężnych, uwzględniającą ilość i rodzaj zebranych ofiar na poszczególne cele, według form zbiórki publicznej,
  • rodzaj i ilość zebranych ofiar,
  • wysokość kosztów przeprowadzenia zbiórki publicznej, z dokładnym wymienieniem rodzaju i wysokości poszczególnych wydatków.

 

Metryka strony

Udostępniający: Janusz Porycki

Wytwarzający/odpowiadający: Tomasz Nazaruk

Wprowadzający: Tomasz Nazaruk

Data wprowadzenia: 2008-06-27

Data modyfikacji: 2014-01-20

Opublikował: Tomasz Nazaruk

Data publikacji: 2008-06-27