Tryb_przeksztalcania

Zasady i tryb dokonywania przekształcenia
prawa użytkowania wieczystego
w prawo własności nieruchomości.

Problematyka przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności uregulowana została w ustawie z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2012r. poz. 83 z późn.zm.).

Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogą wystąpić osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych, a także osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego oraz spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży. Roszczenie o dokonanie przekształcenia przysługuje również następcom prawnym wyżej określonych osób.
W przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści.

Osoba na rzecz, której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości jest zobowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia. Opłata z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości ustalana jest na podstawie wartości nieruchomości pomniejszonej o wartość prawa użytkowania wieczystego. Określenia powyższych wartości dokonuje uprawniony rzeczoznawca majątkowy.

Opłatę, o której mowa wyżej rozkłada się na wniosek użytkownika wieczystego, na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Nieuiszczona część opłaty, rozłożonej na raty, podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

  • Uprawnionym do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym będącym właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, a także spółdzielniom mieszkaniowym będącym wyłącznymi właścicielami budynków mieszkalnych w związku z przeniesieniem własności lokali mieszkalnych na rzecz członków spółdzielni udziela się bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia w wysokości 95%.
    Warunkiem udzielenia bonifikaty spółdzielni mieszkaniowej jest przedłożenie uchwały organu stanowiącego spółdzielni wyrażającej zgodę na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz oświadczenia zarządu spółdzielni, że przy przenoszeniu własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej udział we własności nieruchomości gruntowej zostanie sprzedany za cenę uwzględniającą otrzymaną bonifikatę.
  • Uprawnionym do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości osobom fizycznym będącym użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych wyłącznie na cele mieszkaniowe; osobom fizycznym będącym właścicielami lokali mieszkalnych tworzących wspólnotę mieszkaniową, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego; osobom fizycznym będącym użytkownikami wieczystymi nieruchomości przeznaczonych na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej zabudowanej wyłącznie na cele mieszkaniowe, zgodnie z uchwałą Nr XIV/87/11 Rady Miasta Bielsk Podlaski z dnia 29 listopada 2011r. w sprawie udzielania osobom fizycznym bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, wysokości stawki procentowej tej bonifikaty i warunków jej udzielania, zmienioną uchwałą Nr XVI/103/12 Rady Miasta Bielsk Podlaski z dnia 31 stycznia 2012r. udziela się na ich wniosek, bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia w wysokości 70%.

Bonifikata może być udzielona, jeżeli użytkownik wieczysty zobowiąże się do jednorazowego wniesienia całej należności za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności; poniesie koszty sporządzenia operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości i wartość prawa użytkowania wieczystego.

Metryka strony

Udostępniający: Tamara Jakimiuk - referat Gp.

Wytwarzający/odpowiadający: Tomasz Nazaruk

Wprowadzający: Tomasz Nazaruk

Data wprowadzenia: 2009-05-22

Data modyfikacji: 2016-06-07

Opublikował: Tomasz Nazaruk

Data publikacji: 2009-05-22